Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Sempermed™ SemperCare™ Tender Touch™ Nitrile Powder Free Gloves
Latex-free exam gloves in a new Smart Dispense Technology, Single Glove Delivery™ packaging. This innovative packaging method reduces wrinkles and allows for more gloves per box.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Series | SemperCare™ Tender Touch™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Meets USP 800 requirements for PPE compliance for chemotherapy, FDA 21 CFR part 177 |
| AQL | 0.65 |
Halyard Health Lavender Nitrile™ Gloves
Thinner, lighter, and more economical than standard nitrile gloves, retaining protective properties
| Tensile Strength | 24 |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Finger Style | Textured |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Lavender |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Glove Cuff Style | Beaded/Rolled |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Pyramex™ Isotope™ Safety Eyewear
Dual frame design features a rubber gasket for a comfortable fit while protecting from splash and dust
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Description | Dielectric |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 ,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 41 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 23.5 g |
Bollé Safety Rush+ Safety Glasses
Rush+ safety glasses feature an ultra-sporty design with different lens and temple color to express yourself without giving up the protection offered by a traditional ANSI Z87+ rated pair of safety glasses
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
Valutek™ Nanotek™ 12 in. Cleanroom Nitrile Gloves
Ambidextrous, powder free cleanroom gloves are constructed from 100% clean, synthetic nitrile polymer and are latex-free. Recommended for use in a cleanroom Class 1-10 (ISO 3-4) critical environment.
| Tensile Strength | 18 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 29 cm |
| Applications | Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | Nanotek |
| FDA 510 (k) | No |
| Cleanroom Class | Class 1 (ISO 3) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | IEST-RP-CC005.4,ASTM D3767,ASTM D412,ANSI/ESD SP15.1 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Ceil Blue
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Ceil Blue |
| Model | 3630CB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Raspberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Raspberry |
| Model | 3660RB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Knee-Length, Cranberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Cranberry |
| Model | 3660CY |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Purple
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Purple |
| Model | 3630PP |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Blueberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Blueberry |
| Model | 3660BB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Teal
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Teal |
| Model | 3660TE |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Moldex™ Pura-Fit™ PlugStation™ Ear Plug Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pura-Fit™ PlugStation™ dispensers are pre-filled with ear plugs and are convenient for any work environment. Easy access, wall-mountable unit will help ensure compliance. When the PlugStation is empty, simply dispose of it and hang a new one.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| CSA Z94.2 | Class AL |
| Packaging Type | Dispenser |
| Size | Universal |
| Plug Material | Foam |
| Material | PVC-free Plastic |
| For Use With (Application) | Easy Access to Hearing Protection for Workers and Facility Visitors in Reception Areas, Break Rooms, Workstations, and Other Noisy Environments. |
| Plug Color | Green |
| Includes | Mounting Hardware |
| Mounting | Wall Mountable |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 33 dB |
| Plug Shape | Bullet |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| High Visibility | Yes |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Blueberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Blueberry |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Ceil Blue
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Ceil Blue |
| Model | 3660CB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |